May 2014

European Individual Championships 2014!

Check out the teaser of the European Individual Championships, staged in Valenciennes (France) 4th to 7th of June.


Greg Gaultier takes his 2nd British Open title!

Greg Gaultier made it his double triumph, after taking the British Open title in 2007 the 1st time as he outplayed World Champion Nick Matthew with a superb performance 11-3, 11-6, 11-2 in 45minutes of play. The Englishman, three times a champion, simply couldn’t get a foothold in the match as Gaultier raced to an early lead and never let the momentum slip.

“It’s an unbelievable feeling,” said Gaultier, “you dream of these moments when you are a child and you work so hard for them so to see them come true is amazing.” Matthew admitted that: “it wasn’t as if I played badly, he was just too good today.”

Final:
[2] Gregory Gaultier (FRA) bt [1] Nick Matthew (ENG) 11-3, 11-6, 11-2 (45m)

Semi-finals:
[1] Nick Matthew (ENG) bt [4] Mohamed Elshorbagy (EGY) 4-11, 14-12, 3-11, 11-7, 11-8 (104m)
[2] Gregory Gaultier (FRA) bt [3] Ramy Ashour (EGY) 11-7, 12-10, 3-11, 11-7 (72m)

Quarter-finals:
[1] Nick Matthew (ENG) bt [Q] Fares Dessouki (EGY) 11-4, 12-10, 11-9 (45m)
[4] Mohamed Elshorbagy (EGY) bt Mathieu Castagnet (FRA) 11-7, 9-11, 11-6, 11-6 (57m)
[3] Ramy Ashour (EGY) bt [5] James Willstrop (ENG) 11-5, 11-5, 11-7 (40m)
[2] Gregory Gaultier (FRA) bt [7] Amr Shabana (EGY) 11-2 ret. (11m)

2nd round:
[1] Nick Matthew (ENG) bt Daryl Selby (ENG) 11-7, 10-12, 11-3, 5-11, 11-4 (76m)
[Q] Fares Dessouki (EGY) bt [8] Karim Darwish (EGY) 12-10, 11-6, 2-11, 2-11, 11-9 (62m)
Mathieu Castagnet (FRA) bt Adrian Grant (ENG) 7-11, 11-7, 6-11, 11-9, 11-6 (90m)
[4] Mohamed Elshorbagy (EGY) bt Tarek Momen (EGY) 11-2, 11-3, 11-9 (50m)
[3] Ramy Ashour (EGY) bt Laurens Jan Anjema (NED) 9-11, 11-1, 11-9, 11-4
[5] James Willstrop (ENG) bt Omar Mosaad (EGY) 11-5, 13-11, 9-11, 11-4 (90m)
[7] Amr Shabana (EGY) bt [Q] Gregoire Marche (FRA) 11-5, 9-11, 11-4, 11-6 (55m)
[2] Gregory Gaultier (FRA) bt Miguel Angel Rodriguez (COL) 11-3, 11-7, 11-9 (48m)

1st round:
[1] Nick Matthew (ENG) bt [WC] Joe Lee (ENG) 11-9, 11-3, 11-6 (44m)
Daryl Selby (ENG) bt Saurav Ghosal (IND) 7-11, 11-8, 11-5, 11-6 (65m)
[Q] Fares Dessouki (EGY) bt Karim Abdel Gawad (EGY) 8-11, 11-3, 11-7, 7-11, 9-3 ret. (80m)
[8] Karim Darwish (EGY) bt [Q] Ong Beng Hee (MAS) 14-12, 11-7, 8-11, 11-8 (69m)
Mathieu Castagnet (FRA) bt [6] Borja Golan (ESP) 8-11, 11-7, 11-5, 1-11, 11-6 (90m)
Adrian Grant (ENG) bt [Q] Leo Au (HKG) 11-5, 12-10, 10-12, 11-5 (75m)
Tarek Momen (EGY) bt [Q] Olli Tuominen (FIN) 9-11, 11-5, 11-6, 13-11 (49m)
[4] Mohamed Elshorbagy (EGY) bt Alister Walker (BOT) 11-6, 10-12, 11-9, 11-5 (56m)
[3] Ramy Ashour (EGY) bt [Q] Marwan Elshorbagy (EGY) 12-10, 11-4, 11-8 (34m)
Laurens Jan Anjema (NED) bt Peter Barker (ENG) 11-5, 11-5 ret. (29m)
Omar Mosaad (EGY) bt Stephen Coppinger (RSA) 11-8, 12-10, 11-6 (52m)
[5] James Willstrop (ENG) bt Simon Rösner (GER) 5-11, 11-5, 11-8, 11-9 (72m)
[7] Amr Shabana (EGY) bt [Q] Max Lee (HKG) 11-6, 11-5, 7-11, 11-8 (52m)
[Q] Gregoire Marche (FRA) bt Cameron Pilley (AUS) 9-11, 3-11, 11-9, 11-9, 11-4 (80m)
Miguel Angel Rodriguez (COL) bt [Q] Nicolas Mueller (SUI) 10-12, 6-11, 11-9, 11-7, 11-5 (81m)
[2] Gregory Gaultier (FRA) bt Chris Simpson (ENG) 11-4, 11-3, 11-2 (32m)


Nicol David makes it five!

Nicol David took back the British Open title, avenging last year’s final defeat by Laura Massaro to make it 5 times the World No1 held the famous trophy in her hands.

From 1 game down the Malaysian injected the pace and got the better of the next 3 games, by taking the 8-11, 11-5, 11-7, 11-8 victory in 64 minutes of play.

Final:
[1] Nicol David (MAS) bt [2] Laura Massaro (ENG) 8-11, 11-5, 11-7, 11-8 (64m)

Semi-finals:
[1] Nicol David (MAS) bt [5] Alison Waters (ENG) 8-11, 11-5, 11-4, 11-2 (43m)
[2] Laura Massaro (ENG) bt [3] Raneem El Welily (EGY) 6-11, 11-8, 11-4, 11-7 (44m)

Quarter-finals:
[1] Nicol David (MAS) bt [11] Omneya Abdel Kawy (EGY) 11-7, 12-10, 11-4 (39m)
[5] Alison Waters (ENG) bt [4] Joelle King (NZL) 11-4, 8-11, 11-5, 11-1 (46m)
[3] Raneem El Welily (EGY) bt [7] Low Wee Wern (MAS) 11-5, 11-6, 11-8 (32m)
[2] Laura Massaro (ENG) bt Sarah Kippax (ENG) 11-8, 12-10, 11-8 (41m)

2nd round:
[1] Nicol David (MAS) bt [16] Sarah-Jane Perry (ENG) 11-6, 13-11, 11-4 (40m)
[11] Omneya Abdel Kawy (EGY) bt [6] Camille Serme (FRA) 8-11, 9-11, 11-6, 11-9, 13-11 (62m)
[5] Alison Waters (ENG) bt [Q] Tesni Evans (WAL) 11-7, 11-9, 11-6 (31m)
[4] Joelle King (NZL) bt Joshana Chinappa (IND) 11-6, 11-7, 8-11, 11-1 (43m)
[3] Raneem El Welily (EGY) bt [14] Kasey Brown (AUS) 11-5, 11-6, 11-3 (20m)
[7] Low Wee Wern (MAS) bt Emma Beddoes (ENG) 11-9, 11-9, 6-11, 6-11, 11-9 (76m)
Sarah Kippax (ENG) bt Nicolette Fernandes (GUY) 15-17, 11-7, 13-15, 11-3, 12-10 (84m)
[2] Laura Massaro (ENG) bt [9] Annie Au (HKG) 11-7, 11-4, 11-6 (31m)

1st round:
[1] Nicol David (MAS) bt [Q] Heba El Torky (EGY) 11-8, 12-10, 11-8 (36m)
[16] Sarah-Jane Perry (ENG) bt Line Hansen (DEN) 11-6, 13-11, 10-12, 11-8 (50m)
[11] Omneya Abdel Kawy (EGY) bt [Q] Deon Saffery (WAL) 12-10, 11-4, 11-9 (30m)
[6] Camille Serme (FRA) bt Nour El Tayeb (EGY) 13-11, 11-3, 11-2 (31m)
[5] Alison Waters (ENG) bt [Q] Samantha Cornett (CAN) 9-11, 11-7, 11-6, 6-11, 11-6 (62m)
[Q] Tesni Evans (WAL) bt [12] Dipika Pallikal (IND) 6-11, 12-10, 11-7, 4-11, 13-11 (65m)
Joshana Chinappa (IND) bt [15] Rachael Grinham (AUS) 7-11, 11-7, 5-11, 11-2, 11-6 (44m)
[4] Joelle King (NZL) bt [Q] Siyoli Waters (RSA) 11-2, 11-5, 11-5 (33m)
[3] Raneem El Welily (EGY) bt [Q] Nouran Ahmed Gohar (EGY) 11-4, 11-6, 8-11, 9-11, 11-4 (42m)
[14] Kasey Brown (AUS) bt [WC] Emily Whitlock (ENG) 11-8, 11-4, 7-11, 11-4 (47m)
Emma Beddoes (ENG) bt [13] Nour El Sherbini (EGY) 11-5, 7-11, 11-6, 11-9 (50m)
[7] Low Wee Wern (MAS) bt [Q] Delia Arnold (MAS) 11-6, 7-11, 11-1, 11-13, 11-7 (64m)
Nicolette Fernandes (GUY) bt [8] Madeline Perry (IRL) 11-8, 11-4, 11-4 (33m)
Sarah Kippax (ENG) bt [10] Jenny Duncalf (ENG) 11-6, 2-11, 6-11, 13-11, 11-8 (57m)
[9] Annie Au (HKG) bt [Q] Donna Urquhart (AUS) 7-11, 11-9, 11-9, 11-3 (41m)
[2] Laura Massaro (ENG) bt Joey Chan (HKG) 11-3, 11-4, 11-7 (26m)


Gaultier takes out Ashour to make British Open final!

French World No1 Greg Gaultier (ri) took a 4 games victory over the Egyptian title holder Ramy Ashour (11-7, 12-10, 3-11, 11-7) after 72 minutes of highly entertaining squash.

It’s Gaultier’s 3rd final attempt – he has been already successful once, when he beat his country fellow Thierry Lincou in 2007 to be the 1st Frenchman winning the prestigious title.


Matthew to be 1st men’s finalist in Hull!

World No2 Nick Matthew had the better end in an epic 104-minutes battle, as he came back from 1:2 games and 1-5 down in the 4th game to overcome the 10 years younger Egyptian World No3 Mohamed El Shorbagy 4-11, 14-12, 3-11, 11-7, 11-8.

The Englishman reaches his 4th British Open final – Matthew has never lost one before so far.


David secures chance for 5th British Open title!

After sharing the 1st 2 games World No1 Nicol David (ri) from was able raising the pace to overcome England’s Alison Waters (le) 8-11, 11-5, 11-4, 11-2 in 43 minutes. This victory will open up the chance for the Malaysian to aim for her 5th British Open title in her 7th final appearance.


Massaro makes British Open final again!

England’s World No2 and titleholder Laura Massaro (ri) moves into her 2nd consecutive British Open final as she beat Egyptian World No3 Raneem El Welily (le) in 4 games 6-11, 11-8, 11-4, 11-7.

A packed and partisan crowd at the Hull Sports Arena celebrated taht the reigning world champion notched up the 30th WSA World Tour final appearance of her career.


German Bundesliga play-offs: Paderborn takes 10th title!

Paderborner SC triumphed 3/1 over defending champions Black & White RC Worms in today’s final of the fotobuch.de Squash Bundesliga to avenge their defeat in last year’s final and celebrate a record tenth title at Pink Power in Böblingen, near Stuttgart, in Germany.

It was a sensational climax to the season for the Westphalian club which won the prestigious Bundesliga trophy for the first time in 1999 and this year was marking a record 16th appearance in the final.

Club President Andreas Preisling was delighted with his team’s achievement: “At the moment I have a feeling of pride.”

Paderborner SC bt Black & White RC Worms 3/1
Borja Golan lost to Nick Matthew 5-11, 7-11, 4-11 (38m)
Simon Rösner bt Jens Schoor 11-1, 11-9, 11-5 (44m)
Raphael Kandra bt Tim Weber 11-7, 11-4, 11-5 (30m)
Lennart Osthoff bt Andre Haschker 10-12, 14-12, 11-9, 8-11, 11-8 (92m)

Page 1 of 212